چگونه مراقبه کنیم؟

مراقبه در اصل تاثیر متقابل انرژی و تمرکز است و این نیروهای پویا, با مرحله ذهنی و قرار گرفتن حالت صحیح بدن, هماهنگ است. پس نتیجه می گیریم که در این روش وضعیت قرار گرفتن بدن و عمل بسیار مهم است.

طرز قرار گرفتن مناسب بدن برای مدیتیشن:

قبل از شروع مراقبه یا مدیتیشن, باید طرز قرار گرفتن مناسب بدن را یاد بگیرید. وضعیت بدنی بسیار مهم است چون مدت زمانی را در آن حالت سپری می کنید.

اگر طرز قرار گرفتن اندامهای شما هماهنگ نباشد, احساس راحتی نمی کنید و حواستان پرت می شود. بدن شما باید در حالت وارَهیدگی کامل باشد و در عین حال آگاه و هشیار باشید.

دراز کشیدن باعث می شود حالت ذهنی بهم بریزد, همه چیز نامفهوم شود و انسان در حالت خواب و بیداری قرار بگیرد. اما اگر میخواهید دراز بکشید, سعی کنید در محلی باشید که خوابتان نبرد, یا می توانید دستان خود را از آرنج خم کنید و رو به سقف, مچها را شل و رها نگه دارید, این مساله باعث ایجاد انرژی کافی برای ممانعت از خواب می شود.

راحتترین روش نشستن این است که صاف بنشینید و سرتان را بالا نگه دارید. قبل از شروع مراقبه بهتر است کمی نرمش کنید تا عضلاتتان آرامش پیدا کند. این مساله بخصوص در مراقبه دراز مدت بسیار مهم است.

اگر روی صندلی نشسته اید پاهای خود را روی هم نیندازید و دست به سینه نشینید, زیرا هر دو حالت مانع جریان خون در رگهای شما می شود. عده ای دستهای خود را روی ران قرار می دهند و عده ای هم به همین حالت کف دست را رو به بالا نگه می دارند.

اگر روی زمین می نشینید, اشکالی ندارد که چهار زانو باشید, یا پاهایتان روی هم باشد.

اگر با این طرز نشستن مشکل دارید, بالشتی را زیر خود قرار دهید, این کار باعث می شود قسمت تحتانی شما در حالت تعادل قرار گیرد.

اگر پاهایتان روی هم باشد کارتان بمراتب آسانتر است, اگر به دیوار تکیه دهید مشکلی ندارد به خصوص زمانی که احساس می کنید پشتتان باید به جایی تکیه داده شود.

می توانید از نیمکت مراقبه که مخصوص اینکار ساخته شده است استفاده کنید.

اگر در حال حرکت یا راه رفتن هستید, باید گردن و پشت خود را صاف و در حالت وارهیدگی قرار دهید. زانو های خود را منقبض نکنید, دستتان باید راحت در کنارتان آویزان باشد.

شاید لازم باشد کمی هم سرتان را به سمت جلو خم کنید و به زمین چشم بدوزید. مدتی طول می کشد تا وضعیت مناسب بدنی تان برای مراقبه، دستتان بیاد, سعی کنید چندین حالت بدنی را امتحان کنید و فراموش نکنید که صبور و مهربان باشید.

۰

دیدگاهتان را بنویسید